کانال کرمان اردیبهشت اوقات شرعی اذان کرمان

کانال: کرمان اردیبهشت اوقات شرعی اذان کرمان نماز

گت بلاگز فرهنگی هنری کاخ گلستان تجهیز و معرفی می‌شود

سازمان میراث فرهنگی کشور در جهت معرفی ارزش‌های مجموعه کاخ گلستان و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با معاونت علمی ریاست جمهوری منعقد کرد.

کاخ گلستان تجهیز و معرفی می‌شود

به گزارش حوزه میراث و گردشگریگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ به دنبال کارها کالبدی که قبل و بعد از ثبت جهانی مجموعه کاخ گلستان صورت گرفت، شرکت میراث فرهنگی اقدام به انعقاد تفاهم نامه ای با معاونت علمی ریاست جمهوری در جهت ارتقای سطح کیفی، حفاظت، انتقال دانش و همچنین ایجاد زیرساخت های گردشگری مورد نیاز گردشگران کرد. اقداماتی که قرار است در این همکاری صورت بگیرد مشمول بر ایجاد سالن معرفی، نورپردازی سالن حوض خانه، معرفی اشیاء و آثار حوض منزل با استفاده از تکنولوژی های نوین معرفی، پایش نظام مند محیطی و کالبدی مجموعه، اجرای زیرساخت شبکه و اتصال به فیبر نوری، تجهیز مرکز اسناد و… می شود.
«فرهاد عزیزی» مدیر پایگاه های ملی و جهانی با اشاره به اینکه کاخ گلستان یکی از منحصربه فردترین مجموعه های تاریخی کشور عزیزمان ایران است که باید آگاه سازی مردم نسبت به این میراث ارزشمند با برنامه ریزی های دقیق فرهنگی، عمرانی در جهت نگهداری از آن ها همراه باشد، گفت: بعد از تمامی کارها کالبدی که قبل و بعد از ثبت جهانی مجموعه کاخ گلستان انجام گرفته است یکی از کارها مهمی که در اولویت و اهداف برنامه های شرکت میراث فرهنگی قرار داشت، معرفی ارزش های این مجموعه است.

عبارات مهم : معرفی

وی افزود: به همین جهت تفاهم نامه ای بین شرکت میراث فرهنگی و معاونت علمی ریاست جمهوری در جهت ارتقای سطح کیفی، حفاظت، انتقال دانش و همچنین ایجاد زیرساخت های گردشگری مورد نیاز گردشگران منعقد شد و در گام نخست چهار اقدام مهم که مشمول بر معرفی آثار و اشیاء حوض منزل با استفاده از فناوری های نوین، نورپردازی تالار حوض خانه، زیرساخت شبکه، ایجاد آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیاء و آثار در دو بخش مواد آلی و معدنی بعد از تهیه طرح و تایید با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری به اجرا در آمد و امید است با اقداماتی که در حال انجام است تمام اهداف تفاهم نامه به آخر برسد.
مدیرکل امور پایگاه های ملی و جهانی ولی معرفی آثار و اشیاء حوض منزل با استفاده از فناوری های نوین را یکی از اتفاقات مهم در مجموعه کاخ گلستان بیان کرد و افزود: استفاده از روش های نوین می تواند کمک شایانی به زیاد کردن آشنایی و معرفی میراث فرهنگی کشور عزیزمان ایران کند. استفاده از تکنولوژی های روز دنیا مشمول بر رمزینه پاسخ سریع، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و نمایش سه بعدی می تواند محیط موزه را از حالت کلاسیک که فقط به نمایش آثار و توضیحات راهنمایان موزه محدود بوده به حالتی فوق العاده جهت مخاطبان تبدیل کند.
وی گفت: بعد از تهیه طرح محتوایی تابلوها و آثار موجود نرم افزارهای طراحی و سخت افزاری مورد نیاز راه اندازی شد و در حال حاضر قابل استفاده است.
نورپردازی تالار حوض خانه
عزیزی همچنین به نور پردازی تالار حوض منزل و زیر ساخت شبکه اشاره کرد و افزود: اهداف این پروژه، معرفی بهتر آثار هنری موز ه ها در ترویج آموزش و ظرفیت تعامل فرهنگی با استفاده از تکنولوژی های نوین نورپردازی در تالار حوض منزل هست. بعد از مدل سازی تالار، آثار و تابلوهای آن در جهت ارائه مناسب تابلوهای نفیس نقاشی به پژوهشگران و بازدیدکنندگان، با استفاده از روش های نوین نورپردازی که می توانست کمک شایانی به زیاد کردن آشنایی این آثار کند این پروژه به انجام رسید.
پیاده سازی زیرساخت شبکه
به گفته وی، همچنین نشانه از پروژه زیرساخت شبکه نیز برآوردن نیاز هر گونه اقدام عملی بر اساس الگویی منسجم است که به واسطه آن می توان سیستم های حفاظت و نگهداری پایش را به عالی ترین نحو جهت مجموعه کاخ گلستان پیاده سازی کرد در ضمن عالی ترین خدمات را می توان با پیاده سازی این ظرفیت به گردشگران و پژوهشگران داد.
آن طور که مدیر پایگاه های ملی و جهانی می افزاید: تسهیل ارتباطات، اشتراک گذاری سخت افزارها، اشتراک گذاری اطلاعات و اسناد، از شاخصه های مهم این ظرفیت هست. این پروژه بعد از طراحی تمامی بخش ها و قسمت های کاخ گلستان را به یکدیگر متصل کرده است چنانچه در گام بعدی و اجرای کامل تفاهم نامه بیشترین استفاده را می توان از این زیرساخت داشت.
ایجاد آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیاء
وی همچنین از ایجاد آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیاء و آثار در دو بخش مواد آلی و معدنی در مجموعه کاخ گلستان را از جمله کارها مهم دانست.
عزیزی گفت: نشانه این پروژه آماده سازی و تجهیز فضای فیزیکی کارگاه و آزمایشگاه مرمت، تجهیز امکانات مورد نیاز بخش آزمایشگاه مرمت و کارگاه های مرمت اسناد و اشیاء تاریخی و در نهایت برنامه ریزی جهت حفظ و مرمت آثار تاریخی موزه براساس اولویت است.
به گفته وی، مجموعه کاخ گلستان با دارا بودن گنجینه های بی نظیر از اسناد و کتب تاریخی و نقاشی ها و اشیاء متنوع، جایگاه خاص ای در میراث فرهنگی کشور عزیزمان ایران داشته و به علت حجم بالای اشیا در مخازن و نیز در معرض نمایش نیاز مبرم به وجود یک آزمایشگاه و کارگاه مستقل جهت انجام کارها علمی و فنی جهت نگهداری، حفاظت و مرمت این آثار هست. توانایی فراوان گنجینه های تاریخی و فرهنگی کاخ گلستان لزوم ایجاد یک مرکز مطالعه، حفظ و نگهداری آثار با ارزش را در مقایسه با مراکز دیگری مانند موزه ملی ایران، موزه ملک و گنجینه آستان قدس مشهد می طلبد.
عزیزی افزود: ولی متاسفانه تاکنون چنین بخشی در این موزه فعال نبوده و بسیاری از آثار باارزش آن نیاز به نجات بخشی و حفاظت اضطراری دارند. در حال حاضر این بخش مهم نیز در مجموعه جهانی راه اندازی و آماده بهره برداری است.
گفتنی هست؛ کاخ گلستان یکی از منحصر به فردترین مجموعه های تاریخی کشور عزیزمان ایران است که به مثابه دریچه فرهنگ و تمدن این سرزمین علاوه بر اینکه دارای موزه های متعددی هست، دارای کتابخانه و گنجینه نسخ خطی با بیش از 3200 نسخه همچون مرقع گلشن، شاهنامه بایسنقری، هزار و یکشب و مرکز اسناد خطی و مرکز اسناد تصویری هست. آلبوم منزل آن مشمول بر 1520 آلبوم و حدودا 9000 شیشه یکی از بااهمیت ترین مخازن دنیا و دومین مخزن تصویر و فیلم بعد از بریتیش موزیوم در کشور انگلستان هست. بنای ارزشمند کاخ گلستان در سال 1324 به شماره 417 در فهرست آثار ملی کشور عزیزمان ایران و در سال 2013 (دوم تیرماه 92) در سی و هفتمین اجلاس هر سال در کامبوج به فهرست میراث جهانی اضافه شد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: معرفی | مجموعه | گلستان | زیرساخت | استفاده | ثبت جهانی | انگلستان | میراث فرهنگی | میراث فرهنگی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog