کانال کرمان اردیبهشت اوقات شرعی اذان کرمان

کانال: کرمان اردیبهشت اوقات شرعی اذان کرمان نماز

گت بلاگز استان ها تاثیر عوامل انسانی در بروز و شدت یافتن سیلاب ، ایران دهمین کشور بلاخیز دنیا

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب گفت: در بروز و شدت یافتن سیلاب عوامل انسانی،عوامل اقلیمی، خصوصیات منطقه ای و حوضه ای دخالت دا

تاثیر عوامل انسانی در بروز و شدت یافتن سیلاب ، ایران دهمین کشور بلاخیز دنیا

به گزارش گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان، سیف الله آقابیگی مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب روز سه شنبه در کارگاه آموزشی تبیین نظام نامه مدیریت سیلاب در تبریز با بیان اینکه در بروز و شدت یافتن سیلاب عوامل اقلیمی، خصوصیات منطقه ای و حوضه ای و عوامل انسانی دخالت دارد، گفت: اقلیم ما نسبت به گذشته تفاوت کرده است و باید واکنش‌ها خود را در این خصوص عوض کردن دهیم.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور عزیزمان ایران افزود: عوامل اقلیمی و خصوصیات منطقه ای قابل کنترل نبوده ولی عوامل انسانی از طریق آگاه سازی مردم و جلوگیری از تجاوز و تصرف غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه و مسیرگشایی قابل کنترل است.

عبارات مهم : ایران

آقابیگی، ادامه داد: از تعداد 10 سیل ویرانگر در ایران، سیل گلستان در سال 1380 با به جای گذاشتن 500 کشته و مفقودی در رده اول و سیل دربند و تجریش پایتخت کشور عزیزمان ایران در سال 1366 با بیش از 300 کشته و مفقودی و سیل نکا در سال 1378 با بیش از 60 کشته در رده های دوم و سوم قرار دارند.
وی یادآوری کرد: سیل آذربایجان شرقی در سال 1396 با 42 کشته و مفقودی در رده ششم سیل های ویرانگر کشور عزیزمان ایران قرار دارد.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور عزیزمان ایران با اشاره به اقدام مناسب دستگاه های متولی در سیل اخیر آذربایجان گفت: در پی این اقدام ها از تلفات قابل توجه انسانی و خسارت های غیرقابل تصور در حد 10 هزار میلیارد ریال پیشگیری شد.
آقابیگی، ادامه داد: شرایط حاکم بر کشور ما ایجاب می کند که در ارتباط با عنوان سیلاب نظر خود را عوض کردن و با ایجاد تشکیلات منسجم و نظام نامه مدیریت سیلاب بر اساس الگوی این نظام نامه فعالیت کرد.
وی با بیان اینکه 12 ارگان، وزارت منزل و شرکت متولی مدیریت سیلاب کشور هست، گفت: هواشناسی، شهرداری ها، جهادکشاورزی، بنیاد مسکن، وزارت راه و شهرسازی و هلال احمر از جمله دستگاه های متولی مدیریت سیلاب هستند.
مدیر شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز در این کارگاه گفت: بروز سیل روز به روز و سال به سال در حال زیاد کردن بوده و این امر هشداری به مسئولان است تا اقدام پیشگیرانه جهت مقابله با این پدیده انجام دهند.
هاشمی، افزود: مدیریت سیلاب بخش های مختلفی را پوشش می دهد و باید بین دستگاه های متولی در این امر تعامل و همکاری تنگاتنگی برقرار باشد و اقدام ها براساس اصول و نظام نامه ای واحد انجام شود.
وی مهم ترین عامل خسارت سیل را دخل و تصرف های غیرمجاز و احداث سازه های غیراصولی اعلام و اظهار کرد: نبود اطلاع عموم مردم از خطرات سیل و قدرت ویرانگر آن از عوامل خسارت سیل است.
مدیر شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی یادآوری کرد: از سال 78 تا کنون 349 مورد سیل اتفاق ساز در استان مورد تحلیل قرار گرفته که 34 مورد آن مربوط به امسال است.
هاشمی ادامه داد: کافی نبودن ظرفیت کانال های جمع آوری کننده روان آب های سطحی، انسداد کانال های شهری، از بین بردن بعضی از آب راه ها، پل های متعدد بر روی کانال های هدایت روان آب های سطحی و شدت بارندگی در وقت کم از عوامل عمده سیلاب های شهری اخیر است.
وی میزان اعتبار هر سال مورد نیاز جهت پیشگیری از سیلاب در استان را 500 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از این میزان 120 میلیارد ریال جهت حفظ و حراست از حدود بستر و حریم رودخانه ها و مسیل ها، 30 میلیارد ریال جهت راه اندازی و استقرار سامانه هشدار سیل، 180 میلیارد ریال جهت انجام عملیات لایروبی و بازگشایی و 170 میلیارد ریال جهت انجام عملیات ساماندهی در بازه های اولویت دار رودخانه مرزی ارس نیاز است.
کارگاه آموزشی یک روزه تبیین نظام نامه مدیریت سیلاب با شرکت مدیران شرکت آب منطقه ای شهرستان های استان های آذربایجان شرقی و اردبیل در سالن شهید عباسپور شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی برگزار شد.
طبق آمارهای ثبت شده است بین المللی، بعد از کشورهای هند، بنگلادش و چین، کشور عزیزمان ایران چهارمین کشور سیل خیز دنیاست.
منبع: ایرنا
انتهای پیام/ع

واژه های کلیدی: ایران | مدیریت | آذربایجان | بلایای طبیعی | سیل های ایران | مدیریت بحران | پدافند غیرعامل |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog